A Csillagok háborúja 7. része Az ébredő Erő, decemberben kerül a mozikba. A Jedi visszatér uán 30 évvel játszódó filmben újra feltűnik Leia hercegnő, azaz Carrie Fisher. Érdemes dióhéjban összefoglalni, mi történt vele a Csillagok háborúja kirobbanó sikere óta.
Carrie Francis Fisher a kaliforniai Beverly Hillsben született 1956. október 21-én (tehát ma 58 éves) Eddie Fisher és Debbie Reynolds színésznő gyermekeként. Apai ágon zsidó származású, anyai ágon viszont skót, ír és angol ősökkel büszkélkedhet. Öccse Todd Fisher producer és színész, míg féltestvérei Joely Fisher és Tricia Leigh Fisher, akiknek viszont Connie Fisher énekes-színésznő az édesanyja.
Carrie Fisher mindössze 2 éves volt, amikor szülei elváltak, miután apja Elizabeth Taylor miatt elhagyta Debbie Reynolds-t. Anyja a következő évben egy cipőbolt-tulajdonossal házasodott össze, ám a férfi nem volt egy Grál-lovag: a felesége megtakarításait titokban elköltötte. A színpad csábítása persze örökre szól, így az 1973-as Irene című Broadway-sikerben újra csilloghatott Debbie Reynolds - meg persze lánya, Carrie. Az 1975-ös Shampoo című filmben első filmszerepét élvezheti olyan színészek társaságában, mint Warren Beatty, Julie Christie és Goldie Hawn. A nagy kugrás 1977-ben érkezett el,amikor George Lucas rendező ráosztotta Leia hercegnő szerepét a Csillagok háborújában. A sci-fi mese elképesztő sikere óta a rajongók szemében ő elsősorban Leia Organa és csak másodsorban Carrie Fisher. Bár őszintén bevallotta: ha tudta volna, mekkora felhajtást és népszerűséget hoz ez a szerep, inkább elutasította volna… 1978-ban a Star Wars Holiday Special című tévéfilmben is a hercegnőt alakította és az utolsó jelenetben dalra is fakadt. Szerepelt a Blues Brothers című filmben (innen datálódott akkori kapcsolata a kanadai Dan Aykroydddal), mint a "Rejtélyes Nő".
Következő nagy dobása A Birodalom visszavág egyik főszereplőjeként volt. A Star Wars saga Másodikként bemutatott részének forgatása alatt saját bevallása szerint kokainozott és sikerült túlélnie egy túladagolást is. Ezek után nem meglepő, hogy későbbi karrierjében és magánéletében sajnálatos módon komoly szerepet játszott alkohol-és drogfüggősége.
1983-ban jött A Jedi visszatér (a Csillagok háborúja harmadikként elkészült mozija), majd 1986-ban szerepet kapott Woody Allen filmjében, a Hannah és nővéreiben. 1987-ben jelent meg a Képeslapok a szakadék széléről c. önéletrajzi elemekre épülő regénye. A könyv siker lett és 1990-ben a Columbia Pictures megjelentette a belőle készült játékfilmet. A mozi Carrie Fisher forgatókönyvére épült, a főbb szerepekben pedig Meryl Streep, Shirley MacLaine és Dennis Quaid voltak láthatók benne. A 22 millió dolláros költsévetésű alkotás a mozipénztáraknál 38 millió dollárt hozott.
Újabb filmszerepek jöttek (Drop Dead Fred, Austin Powers: International Man of Mystery), majd napvilágot láttak regényei is (Surrender The Pink [1990], Delusions of Grandma [1993]). A Wikipedia szerint 1991-től 2005-ig jónéhány forgatókönyvet írt át, illetve javítgatott. Kevesen tudják, de dolgozott a Hook, a Halálos fegyver 3 vagy például az Utolsó akcióhős forgatókönyvén is. Ugyancsak forgatókönyvileg volt köze a Baljós árnyakhoz, a Klónok támadásához és a Sithek bosszújához.
A Sikoly 3-ban olyan nőt alakít, akit véletlenül összetévesztenek Carrie Fisherrel… 2004-ben publikálta a Képeslapok… folytatását (The Best Awful There Is) . 2003-ban James Blunt angol énekessel kialakított kapcsolata keltett érdeklődést. A viszonyukat firtató kérdésre többek között ezt válaszolta: "James terapeutája lettem. Etikátlan lett volna lefeküdnöm a páciensemmel." Nyilván alkoholfüggősége adta az ötletet a Wishful Drinking című "egynős" darabhoz, amit évekig sikerrel játszott a 2000-es évek második felében.
Alkohol-, kábítószer-, és gyógyszerfüggőségei hosszú évekig adtak témát számára és persze a bulvársajtó számára is. De a lényeg, hogy Carrie Fisher most újra a Csilagok háborújában tündökölhet. 2013 márciusában egy interjúban közölte, hogy a Star Wars 7. részében újra Leia hercegnő szerepét játszhatja. "Idősen. Egy intergalaktikus öregotthonban" - tette hozzá nevetve.
Ugyan már - mondom én. Miért kellene Leia hercegnőnek nyugdíjaznia magát, amikor Yoda mester 900 évesen harcolt a Birodalom ellen?
Lucasso (2015)
A százéves ember, aki kimászott az ablakon és pénzt hozott
1961. július 6-án született Jonas Jonasson (eredetileg Pär-Ola Jonas Jonasson), akit a svéd Rejtő Jenőnek is nevezett egy kereskedelmi oldal. A dél-svédországi Växjö községben látta meg a napvilágot - ami Kronoberg megyében található - és gyermekéveit is itt töltötte. A Göteborgi Egyetemen anyanyelvén kívül a spanyol nyelvvel került közelebbi kapcsolatba, majd két újságnak is dolgozott (Smålandsposten, Expressen). 1994-ig volt az Expressen nevű pletykalap munkatársa, majd 1996-ban létrehozta saját médiavállalkozását, az OTW-t. Az OTW sikeres volt és Jonasson erőfeszítéseinek köszönhetően 100 embernek tudott munkát adni. A jól működő gépezet mégis akadozott: svéd barátunknak fájni kezdett a háta és a céggel való vesződés stresszt hozott az életébe. Végül úgy döntött, hogy eladja vállalkozását és felcsap írónak. Ez bizonyult élete talán legjobb döntésének… 2005-ben macskájával, Molotovval Södermanlandba, Svédország egyik déli tartományába költözött. A Wikipedia szerint 2007-ben elvett egy norvég hölgyet, mert nyilván elege lett a magányból. Újdonsült feleségével a svájci Ticinoba költözött és végre befejezetlen regényére tudott koncentrálni. A regény címe ez volt: A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt.
De vajon ki a fenét érdekli egy százéves aggastyán kálváriája? Mint később kiderült, igen sok olvasót… A regény elkészült és 2009-ben meg is jelent nyomtatásban. Közben történt egy igen kedvezőtlen fordulat írónk életében: házassága megromlott és válással végződött. Ami ennél is jobban fájt neki, hogy a rövid életű kapcsolatból született kisfiáért is harcolnia kellett Svájcban és Svédországban egyaránt. De legalább megnyerte a küzdelmet. 2010 óta gyermekével Gotland szigetének lakója. De mi történt közben a regénnyel? Nos, szép lassan megismerkedett vele a svéd olvasóközönség. Nem volt különösebb reklámja, mégis egyre többen kezdték vásárolni. Például a következő sorok miatt:
A fizikusok a hajukat tépték, és újabb csésze kávékat kértek Allantól, a tábornokok az állukat vakargatták, és kávét kértek Allantól, a tábornokok és a fizikusok közösen lamentáltak egy ideig, és megint csak kávét kértek Allantól. Így ment, hétről hétre. Allan egy ideje már tudta a megoldást a csoport problémájára, de arra gondolt, illetlenség volna, ha a kukta mondaná meg a szakácsnak, hogyan kell főzni, úgyhogy a tudását megtartotta magának. Egészen addig, amíg - tulajdon legnagyobb meglepetésére is - egyszer csak azt hallja, hogy megszólal:
- Elnézést, de miért nem választják szét az uránt két egyforma részre?
A mondat szinte magától csúszott ki a száján, miközben éppen a vezető fizikusnak, Oppenheimernek töltötte újra tele a csészéjét kávéval.
- Mi van? - kérdezte Oppenheimer, akit nem is annyira maga a kérdés lepett meg, hanem az, hogy a felszolgáló egyáltalán kinyitotta a száját. Allannak nem maradt más választása, mint hogy folytassa:
- Igen, ha szétosztanák az uránt két egyenlő részre, és vigyáznak, hogy a két részt csak akkor üssék össze, amikor szükségük van rá, akkor elérnék, hogy ott robbanjon, ahol akarják, és nem itt a támaszponton.
- Egyenlő részekre? - kérdezte Oppenheimer, a főfizikus. E pillanatban elmondhatatlanul sok gondolat keringett a fejében, de mégiscsak annyit bírt kimondani, hogy "egyenlő részekre?"
Az öregotthonból elmenekülő és meghökkentő kalandokba keveredő Allan Karlsson történetét egyre csak vásárolták és vásárolták a svédek. Először csak megközelítette, de - ha hihetünk a kiadói forrásból származó információnak - mára meg is haladta az egymillió eladott példányt. A siker ráadásul nem korlátozódott Svédországra: Németországban állítólag több mint félmillió példányt értékesítettek a német változatból, de a regény felkerült a magyar listákra is. Kanadában a 2013-as összesített listán a 3. helyen végzett, de az egyesült királyságbeli pályafutását is sokan megirigyelhetnék: ott ugyanis papíron 223 ezer, elektronikus könyv formájában pedig 462 ezer példány kelt el egyetlen év alatt! Ezt bizony nagyon nehéz lesz felülmúlni…
De ha már ilyen sikeres a menekülő aggastyán története, miért ne lehetne további bőröket lehúzni róla? 2013 karácsonyán mutatták be a svéd mozik Robert Gustafson komikus főszereplésével az azonos című filmet, ami nézőszám-rekordot hozott, ám meglepő módon Németországban termelte a legtöbb bevételt (11 millió dollár értékű eurót). Magyarországon becslések szerint kb. 17 millió forint értékben váltottak jegyet a filmre.
2013-ban a következő címmel került piacra Jonasson második regénye Svédországban: Az analfabéta, aki tudott számolni. Az Egyesült Királyságban más címmel forgalmazták (The Girl Who Saved The King of Sweden, azaz A lány, aki megmentette Svédország királyát). És a fogadtatás? Listahelyezés Svédországban, Németországban és az Egyesült Királyságban. A szigetországban egyébként 2014 áprilisában jelent meg a mű és a rendelkezésemre álló adatok szerint 68 ezer példányban fogyott papíron. 2014 júliusában a szerzőnek mindkét könyve a szigetországi e-könyves listán tanyázott: az említett hónapban a százéves ember történetét 14 ezer példányban töltötték le, míg a számolni tudó analfabéta lányét 16 ezer példányban. Ezutóbbi regény Csehországban a 2014-es év bestsellere lett. Az Egyesült Államok azonban máig bevehetetlen maradt a Jonasson könyvek számára.
De sebaj. Az Amazon nevű e-kereskedelmi vállalkozás e-könyves információit böngészve azt látjuk, hogy Jonas Jonasson könyveit jelenleg is vásárolják Németországban, az Egyesült Királyságban, Kanadában, Spanyolországban, Olaszországban, és Brazíliában.
Jonasson egy nemrégi interjúban elmondta, hogy következő könyve iránt is komoly az érdeklődés a külföldi kiadók részéről. De miről szól a következő Jonasson ópusz? Állítólag egy kudarcot vallott recepciósról, aki összeáll egy igen sikeres ex-bérgyilkossal meg egy pappal. Az rendben, hogy egy újabb agymenéssel lesz dolgunk, de a papot nem lehetne kihagyni?

Magyarország után az Egyesült Államokban kezdte szerény ályafutását Mundruczó Kornél filmje, a Fehér isten. De mit jelent az, hogy szerény? Nézzük a számokat.
A becslések szerint mintegy 700 millió forintos kö ltségvetésű filmet 2014. május 17-én mutatták be Cannes-ban, ahol az Un Certain Regard kategória fődíját nyerte el. Az alkotás startja ígéretes volt, kezdtek rá odafigyelni külföldön. A kellő hírverés után jött a magyar bemutató. 2014 június 12-től június 15-ig 28 helyszínen játszották a filmet és az InterCom által forgalmazott alkotásra a hazai nézők 32,6 ezer dollárnyi forintot költöttek. Ne felejtsük el, hogy a vizsgált hétvégén a Fehér isten olyan művekkel versenyzett, mint az Angelina Jolie főszereplésével készült Demóna vagy az X-Men. A Demóna például mintegy 100 ezer dollárral többet termelt, mint a Fehér isten és nem meglepő módon a listán első helyezett lett. A viszonylag jó indulást fokozatosan gyengébb hétvégék követték és csak július elején sikerült valamivel nagyobb bevételt elérnie Mundruczó filmjének. Dícséretes viszont, hogy mindvégig a magyar mozilista első tíz helyezettje között maradt.
Az Egyesült Államokban 2015 március 27-én kezdték játszani a Fehér istent (White God címen). Mindössze 2 helyszínen folyt a "vetítés", de a hétvégi bevételek 16 ezer dollárt tettek ki, amivel a film az amerikai mozilista 59. helyén debütált. Nem tudok róla, hogy ezt bármilyen magyar filmalkotás elérte volna a tengerentúlon. Ráadásul a folytatás sem volt rossz! A következő hétvégén már 11 helyszínen játszották az alkotást és a bevételek 52 ezer dollár körül alakultak. A Fehér isten ennek köszönhetően fel tudott kapaszkodni az amerikai mozilista 41. helyére. Újabb hét jött újabb változásokkal: a filmet ezúttal 26 helyszínen játszották és valamivel több, mint 45 ezer dollárt hozott - azaz kevesebbet, mint a megelőző héten. Április 17-től 19-ig 29 helyszínen volt látható a kutyás thriller és 43 százalékkal kevesebb bevételt termelt, mint egy héttel korábban. A Fehér isten vegyes kritikákat kapott a nézőktől, de az tény, hogy Amerikában az első négy hét alatt mintegy 194 ezer dollárt hozott össze. Sok ez vagy kevés? Magyarországon 150 ezer dollárnyi bevetelt produkált, de tudjuk, hogy például a Rio 2.-re a magyarországi nézők kb. 1,3 millió dollárnyi forintot költöttek. Ennek fényében azt kell mondanunk, hogy bár a Fehér isten Magyarországon sem ért el ideális bevételt, az amerikai adatok arról tanúskodnak, hogy magyar filmeknek is van keresnivalója a külföldi piacokon.
Lucasso (2015)
Alex Jones, az összeesküvés-kutató nagyiparos